9 varovných signálů nekalých SEO "specialistů"

| SEO, Tipy |

Čas čtení: 6 min

Najít kvalitního a cenově dostupného SEO specialistu či agenturu je pro mnohé majitele webových stránek doslova noční můrou. Zvládnou rozeznat smysluplnou nabídku od těch nesmyslných (avšak na oko lákavých -> levných a slibujících) nabídek je velice obtížné. Poptávka po SEO obecně roste, čehož samozřejmě využívají (jako v každém oboru) i mnozí vykukové s nulovými znalostmi, kteří jsou schopni využít klientovo neznalosti a obrat ho jak o čas, tak i o finance.

V článku zmíníme 9 základních varovných signálů, dle kterých lze poměrně snadno rozeznat šarlatány s nulovými znalostmi oproti zkušenému odborníkovi/agentuře.


1) Slibují GARANCE

Pokud Vám freelancer/firma v nabídce slibují, že Vás do měsíce dostane na klíčové slovo (příklad) "lednička" na první pozici ve vyhledávačích, je tady něco v nepořádku. Pozice ve vyhledávání totiž nelze nikdy přesně slibovat/garantovat. 

Už samotná myšlenka garance pozic je sama o sobě podvrhem - nikdo vám nemůže GARANTOVAT konkrétní pozici na dané klíčové slovo. Ptáte se proč?

Vyhledávače řídí složité algoritmy, které fungují tak, že jednotlivým faktorům/parametrům, které ovlivňují výsledky vyhledávání (odkazy, ON PAGE apod.), se nastavují určité váhy, které se neustále v čase mění/vyvíjí. Nikdo tedy neví, který web se na určité klíčové slovo umístí na přední pozici. Pozice se navíc do značné míry personalizují (v Praze můžete na stejné KW vidět diametrálně jiné výsledky než klient v Brně) + se do personalizace zahrnují i další faktory jako historie, cookies apod.

O tom jak pochybné garance fungují v praxi pojednává článek: http://owww.cz/uz-jsem-prisel-na-to-jak-funguje-garance-pozic-ve-vyhledavacich/

1


2) Používají zastaralé a nebezpečné techniky

Pokud se v SEO nabídce vyskytuje získávání patičkových odkazů, registrace do stovek katalogů, vyplnění meta keywords, registrace do vyhledávačů, nebo zaměření na zvýšení RANKU, jedná se téměř s jistotou o "SEO mága", který Vám spíše uškodí než pomůže. Všechny zmíněné "techniky" jsou totiž již dávno za zenitem a v "moderním" SEO se již nějaký ten čas nepoužívají.

2


3) Zaměřují se pouze na OFF PAGE (zpětné odkazy)

Pokud se v nabídce freelancer/firma zaměřují pouze na získávání zpětných odkazů a absolutně ignoruje všechny ON PAGE faktory (celkový obsah, meta popisy, prolinkování, strukturu apod.) jedná se též s největší pravděpodobností o podvrh. SEO totiž není jen o odkazech, ale skládá se z mnoha dalších disciplin, na které je (pro celkový úspěch práce) potřeba přihlížet a pracovat s nimi.

3


4) Měří výsledky v "SEO MATECH"

Pokud freelancer/firma v nabídce argumentují/používají pro měření výsledků SEO nástroje zdarma jako:

Jedná se z největší pravděpodobností o podvodníky. Více info o "SEO matech" naleznete včlánku https://www.impnet.cz/blog/6-duvodu-proc-jsou-seo-servis-a-dalsi-podobne-seomaty-k-nicemu/

4


5) Slibuje výsledky po jednorázové investici

Pokud Vám freelancer/firma slibují magické výsledky po jednorázové investici do SEO, s největší pravděpodobností klamou. SEO je již ze své podstaty dlouhodobý proces, který přináší "ovoce" v dlouhodobějším horizontu práce.

5


6) Nechce se podělit o postup práce a dělají ze SEA raketovou vědu

Pokud se freelancer/firma neustále ohání svým "know-how" a snaží se ze SEO oboru dělat doslova magii je zde něco špatně. SEO je obor, který se dá naučit a rozhodně se nejedná o žádnou raketovou vědu nebo magii, která je přístupná pouze "vyvoleným".

SEO specialista či marketingová firma by Vám měli v rámci práce dodávat přesné postupy práce a reporty - žádná z jejich činností by neměla být tajemstvím a měli by jste mít plnou kontrolu nad tím, jaké konkrétní kroky se v rámci práce vykonávají.

6


7) Nabízí hodně práce za podezřele nízkou cenu

Pokud Vám freelancer/firma naslibují práci, která v popisu odpovídá 30-40 hodinám týdně a chce za ní pár tisíc korun, je tu něco špatně. Kvalitní práce samozřejmě stojí mnoho času a úsilí a zkušený SEO specialisté či agentury se pohybují kolem sazby 700kč/hod a výše (ti nejlepší dosahují až k 2000kč/hod). Pokud tedy narazíte na "odborníky" jejichž hodinovka odpovídá 100-200kč/hod jedná se buďto o nezkušeného studenta, který se na Vašem projektu chystá "učit" a nebo o podvodníky. Pokud chcete skutečně smysluplnou a kvalitně odvedenou práci, která dosáhne kýženého efektu, bude potřeba si připlatit.  Návratnost ale bude ve výsledku o mnoho vyšší než u studenta s 5x menší hodinovou sazbou.

QQ


8) Nepracují s Google Analytics a nevyptávají se na Váš byznys

Renomovaní SEO specialisté a agentury se hodně ptají. Zajímají je veškeré informace o Vašem byznysu:

  • předchozí investice do online marketingu a jejich výsledky
  • Vaše konkurenční výhody a USP
  • cíle/milníky kterých by jste rádi dosáhli
  • kdo je Vaše konkurence

atd. atd.

Též se vyptávají na všechny nástroje, které využíváte a žádají o jejich nasdílení/přístupy (typický základ jsou Google analytics/Search console apod.)

Pokud se na nic neptají, nic je nezajímá a o žádné nástroje nejeví zájem rozhodně zbystřete. 


9) Nemají vlastní web/blog + reference/brand

Ještě před zahájením spolupráce si trošku "googlujte" zjistěte si o daném odborníkovi či firmě více informací - najděte recenze/vyjádření, projděte webové stránky, blog, reference/případové studie, vyjádření jejich zákazníků (profil navolnenoze, firmy.cz, google moje firmy, soc. sítě) apod. čím více informací si zjistíte tím lépe.

Pokud dotyčný specialista či firma nemá vlastní webové stránky, neprezentují nikde své reference, nepublikují nic na svém blogu a obecně o nich prakticky nic nelze dohledat, je to pro Vás opět velký červený vykřičník.

Určitě nejsem zastánce toho, že skvělý specialista či agentura musí nutně přednášet, školit, psát alespoň 1x týdně novinky na svůj blog, pracovat na svém brandu apod. je spousty TOP specialistů a firem, kteří si na tomto absolutně nepotrpí (věnují svůj čas radši klientům a rozvoji svých znalostí) a přitom jsou to skuteční odborníci ALE alespoň vlastní webové stránky by měl každý specialista či firma nabízející online marketing mít.

Kategorie článků

Archivy

Konference PROJECT RESTART 2022 – zhodnocení

Čas čtení: 12 min

5. května se náš tým zúčastnil konference Project Restart od Taste Academy (za touto společností stojí zaběhlé a populární konference jako PPC restart, SEO restart apod). V článku Vám přinášíme naše zhodnocení celé této akce včetně výtažku toho nejdůležitějšího ze všech přednášek.

Nenaleťte nekalým SEO specialistům a kontaktujte nás!

Kontaktujte nás

Nechce se Vám vyplňovat formulář? Napište nám své číslo a my Vám rádi zavoláme.
Kontaktní informace

(+420) 777 325 351
tomas@mk-vision.cz


Kde se můžeme potkat

Potkat se můžeme v těchto městech: Praha, Teplice, Hradec Králové, Ostrava, Brno

Co pro Vás můžeme udělat?

Pole označená hvězdičkou jsou povinná.
Pin It on Pinterest

Zaujalo? Sdílejte!

Sdílejte tuto stránku svým přátelům či kolegům...

Přihlášení k odběru

Chcete dostávat pravidelné novinky ze světa online marketingu? Žádný spam, žádné nesmysly, slibujeme.

Zadejte svůj e-mail a my se postaráme o zbytek.

Děkujeme za Vaší přízeň.

Vaše přihlášení k odběru novinek je téměř kompletní - ještě potřebujeme, abyste potvrdili e-mail, který jsme Vám poslali. Děkujeme.